Scenariusze lekcji (Akcja Dekolonizacja)

Współczesne niewolnictwo i Pod obcym panowaniem to dwa scenariusze lekcji, które powstały w ramach projektu Akcja dekolonizacja – jak historia świata wpływa na teraźniejszość.

Dzięki budowaniu sieci odniesień historycznych i podobieństw doświadczeń historycznych różnych narodów i grup etnicznych, a także uniwersalnych wartości, jakimi są wolność i samostanowienie, przyczynią się do budowania większego poczucia solidarności uczniów polskich szkół z reprezentantami krajów globalnego Południa. Materiały zostały opublikowane na Tydzień Edukacji Globalnej 2024 odbywający się pod hasłem
„Connected People for an Inclusive Planet”.

Scenariusze są zbudowane z segmentów, których kolejność można dowolnie ze sobą zestawiać, w elastyczny sposób wplatając kluczowe wątki edukacji globalnej w prowadzony przez siebie przedmiot. Materiałem uzupełniającym do scenariuszy mogą być Globalne fiszki – zestaw 90 kart edukacynych, opublikowanych w ramach tego samego projektu.

Materiały edukacyjne realizowane w ramach Projektu „Akcja Dekolonizacja” zostały zaprojektowane z uważnością na potrzeby nauczycieli neuroatypowych (w spektrum autyzmu i z wrażliwym układem neurologicznym). Zawierają stonowaną kolorystykę, przejrzysty tekst oraz podzielone są na sekcje. Font i rozmiar liter został dobrany tak, aby był przyjazny osobom z wadami wzroku.

Scenariusze zostały przygotowane przez Olę Synowiec (latynoamerykanistkę) oraz Radosława Janickiego (nauczyciela historii). Graficznie opracowała je Maja Sobierajska. 

LINK do prezentacji multimedialnej scenariusza „Współczesne niewolnictwo”

LINK do prezentacji multimedialnej scenariusza „Pod obcym panowaniem”

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak korzystać z „Globalnych fiszek” i jak powstawały? Obejrzyj nagranie naszego WEBINARU.
 
W ramach projektu „Akcja dekolonizacja – jak historia świata wpływa na teraźniejszość” zrealizowaliśmy również dwa scenariusze lekcyjne, dostępne TUTAJ

Scenariusze dostępne są licencji Creative Commons Uznanie autorstwa powstał w wyniku realizacji projektu polskiej współpracy rozwojowej finansowanego przez MSZ RP w w tym informacji o stosowanej licencji i posiadaczach praw. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

image

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Scroll to Top