Nie ta­kie ważne,
żeby człowiek dużo wie­dział,
ale żeby dob­rze wie­dział,
nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał,
nie żeby go wszys­tko troszkę obchodziło,
a żeby go coś nap­rawdę zajmowało.

Janusz Korczak

Edukacja globalna, i w tym edukacja dla pokoju, to główny obszar naszych działań. Pokazuje zależności, jakie istnieją między naszymi jednostkowymi, codziennymi decyzjami, a zjawiskami występującymi w zupełnie innej części świata – w obszarze środowiska, prawa człowieka czy gospodarki. Na przykład jaki jest związek między zakupem taniej bluzki w popularnym sklepie online, a niewolniczą pracą dzieci w Bangladeszu.

 

Twarz chłopca - infografika

Odbiorcami naszych działań edukacyjnych są głównie dzieci i młodzież, ale pracujemy też z osobami dorosłymi (nauczycielkami i innymi członkami rad pedagogicznych, rodzicami i opiekunami). Z naszymi prelekcjami docieramy też do szerszej publiczności (na przykład pracowników międzynarodowych korporacji czy uczestników festiwali podróżniczych). Więcej informacji nt. tego jak realizujemy edukację globalną znajduje się w zakładce Oferta edukacyjna. Jednym z naszych flagowych projektów dot. edukacji globalnej jest „Zanim Pomożesz: o etycznym wolontariacie zagranicznym”, którego efektem jest kompleksowa publikacja o tym samym tytule dot. pułapek wolonturystyki.

Jako Fundacja działamy na rzecz promowania i ochrony praw dziecka. Prowadzimy inicjatywy edukacyjne, doradcze i interwencyjne. Stosujemy zróżnicowane formy pracy w celu zapewnienia poszanowania praw dzieci zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

Ważnym elementem naszych działań jest wzmacnianie głosu samej młodzieży. Kreując projekty staramy się, aby młodzież była ich aktywnymi współtwórcami i wspólnie szukamy rozwiązań dla obecnych wyzwań, przed którymi stoją młodzi ludzie. Dzięki znajomości swoich praw oraz możliwości wpływu, towarzyszymy młodzieży w rozwijaniu swoich kompetencji i potencjału.

 

Filmy - prawa dziecka

W ramach naszych projektów zrealizowaliśmy szereg materiałów szkoleniowych i edukacyjnych, m.in. cykl nagrań edukacyjnych Prawa dziecka w 10 minut czy webinary na temat poszanowania praw dziecka, które znaleźć można na naszym kanale YouTube. Realizujemy też warsztaty dla dzieci i młodzieży, takie jak „Z prawami dziecka za pan brat” czy „Inspirujący aktywiści walczący o prawa dziecka i prawa człowieka”. Prelekcje prowadzimy też dla kadr pedagogicznych i innych grup osób dorosłych, gdzie omawiamy nie tylko prawa dziecka w ujęciu lokalnym, ale i również temat niewolniczej pracy dzieci w krajach globalnego Południa.

Na swoim koncie mamy też szereg publikacji i materiałów dydaktycznych oraz 2 kampanie społeczne i informacyjne: “Podróże a prawa dziecka” oraz “Dzieciom dzieciństwo. Stop pracy dzieci”.

W ramach działań na rzecz ochrony i promowania praw dziecka współpracujemy z licznymi podmiotami, w tym z Rzecznikiem Praw Dziecka, UNICEF Polska, lokalnymi władzami publicznymi, podmiotami biznesowymi i licznymi organizacjami pozarządowymi.

Integracja społeczna dzieci i młodzieży to obszar, w którym zrealizowaliśmy szereg projektów we Wrocławiu i w okolicach. Dotychczas zrealizowaliśmy projekty, w których uczestniczy lokalna społeczność, w tym migrantki i migranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych i narodowych. Budując dialog między przedstawicielami różnych kultur i grup społecznych, chcemy tworzyć przestrzeń do wzajemnego poznania się, zrozumienia i wymiany doświadczeń.

Gramy! Wielokulturowe zabawy podwórkowe

“Gramy! Wielokulturowe zabawy podwórkowe” – w ramach projektu przeprowadziliśmy wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia, którzy Polskę wybrali na swój nowy dom. Razem stworzyliśmy scenariusze gier i zabaw, które trafiły do broszurki i posłużyły nam do wspólnej zabawy z dziećmi w parkach i wrocławskich podwórkach.

Poznajmy się od kuchni

“Poznajmy się od kuchni” – międzykulturowa inicjatywa towarzysko-kulinarna, w ramach której poznawaliśmy ze sobą rodziny mieszkające we Wrocławiu, a pochodzące z różnych krajów, będące przedstawicielami różnych kultur. Idea była prosta: nieznajome osoby zapraszają się nawzajem na kolację lub wspólne gotowanie. Spotkaniom towarzyszyły warsztaty kulinarne dla dzieci.

W ramach działań wspierających integrację dzieci i młodzieży organizujemy międzynarodowe wymiany młodzieżowe. Spotkania tematycznie nawiązują do kwestii szacunku, otwartości i budowania zgranej społeczności. Są też wspaniałą okazją dla młodych ludzi do poznania się nawzajem, przełamania stereotypów i zawiązania przyjaźni. 

Scroll to Top