Akcja Dekolonizacja – zasoby władzy to kontynuacja naszego projektu z zakresu edukacji globalnej Akcja Dekolonizacja – jak historia świata wpływa na teraźniejszość. Projekt koncentruje się na związku między kolonializmem a postępem technologicznym, ukazując, jak walki o surowce naturalne, w tym metale ziem rzadkich, kształtują geopolitykę i relacje władzy na świecie. Od czasów kolonialnych, gdy zasoby krajów globalnego Południa były wykorzystywane przez potęgi europejskie, po współczesny neokolonializm, który wciąż utrzymuje nierówności, zasoby naturalne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu układu sił globalnych. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości odbiorców i odbiorczyń o tych zależnościach i inspirowanie ich do codziennego zgłębiania tej wiedzy i refleksji nad własnym zapotrzebowaniem na nowe sprzęty.
Poprzez krytyczne spojrzenie na narracje dot. dominacji i władzy, pragniemy przyczynić się do zwiększenia świadomości podobieństw doświadczeń historycznych (takich jak pańszczyzna i niewolnictwo, zabory a kolonizacja), jednocześnie przyczyniając się do kształtowania postaw solidarnościowych i lepszego rozumienia globalnych sieci powiązań w relacjach władzy.
W ramach Projektu powstanie materiał dydaktyczny w postaci Kalendarium „Rok Współzależności” – interaktywny materiał edukacyjny, stanowiący inspirację i źródło codziennego rozwoju edukacyjnego, zarówno w szkołach, na uczelniach, w organizacjach pozarządowych a także w przestrzeniach młodzieżowych. Narzędzie zaprojektowane jest w formie kalendarium, przypominającego stojący kalendarz biurkowy, aby pobudzić odbiorców do zgłębiania wątków współzależności globalnych na co dzień, a nie jedynie przy okazji warsztatów czy wydarzeń.
Każda z kart edukacyjnych będzie nawiązywała do konkretnych wydarzeń historycznych i ciekawostek z nimi związanych, które będą łatwe do przyswojenia i jednocześnie wzbudzą ciekawość oraz chęć zgłębiania tematu. Kontynuując sprawdzoną formułę nanolearningu, karty będą nawiązywały m.in. do cytatów, nieoczywistych ciekawostek czy memów do dyskusji bądź indywidualnej refleksji.
- szereg warsztatów dla młodzieży,
- dwa webinary,
- plakat edukacyjny
- osiem postów na kanale Akcja Dekolonizacja na Instagramie.
Materiały edukacyjne realizowane w ramach Projektu „Akcja Dekolonizacja – zasoby władzy” będą zaprojektowane z uważnością na potrzeby osób neuroatypowych.
Projekt skierowany jest szczególności do młodzieży z Lublina i Kozienic oraz organizacji pozarządowych, uczelni, szkół z wyłączeniem miast pow. 500 000 mieszkańców – ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli, edukatorów i wykładowców.

Na profilu @akcja_dekolonizacja znajdziecie szereg materiałów, posty realizowane w ramach niniejszego projektu!

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.