W ramach projektu Etycznie o podróżach. Jak sprawiedliwie opowiadać o świecie, zwracamy uwagę na rolę narracji turystycznej. Choć zainteresowanie odpowiedzialną turystyką wciąż rośnie, dostrzegamy, że nie zawsze idzie ono w parze z odpowiedzialną narracją podróżniczą. Wyjazdy do krajów globalnego Południa często opisywane są kwiecistym językiem, który ma zaciekawić danym miejscem i kulturą. W efekcie jednak, potrafi on utrwalać stereotypy, egzotyzować lokalne społeczności czy prezentować realia z europocentrycznej, wyższościowej perspektywy. Narracja ta jest zupełnie inna niż ta, wykorzystywana do opowiadania o globalnej Północy. W końcu czy byśmy np.: 

  • o Włochach  powiedzieli, że są „biedni, ale szczęśliwi”?
  • Francuzów nazywali „tubylcami”?
  • nadali wycieczce do Stanów Zjednoczonych tytuł „Dzikie i zmysłowe”?

Takie narracje o krajach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej wybrzmiewają od lat zarówno w relacjach z podróży naszych bliskich, w wystąpieniach podróżników czy ofertach niektórych biur podróży. W ramach projektu „Etycznie o podróżach. Jak sprawiedliwie opowiadać o świecie?” chcemy zwiększyć świadomość na temat roli słów, jakich używamy do opisywania świata i tego, jak opowiadać o nim ciekawie, ale z szacunkiem. 

 

W ramach Projektu: 

  • przeprowadzamy konsultacje z osobami z branży turystycznej i organizatorami festiwali podróżniczych (wypełnij naszą ANKIETĘ, aby wziąć udział!)
  • stworzymy ogólnodostępną publikację, która będzie zawierała przejrzyste informacje nt. dobrych praktyk w narracji podróżniczej i proste wskazówki na temat tego, jak ją stosować
  • zorganizujemy webinary – zarówno adresowane stricte do branży turystycznej, jak i otwarte dla wszystkich
  • spotkamy się z Wami na festiwalach podróżniczych, gdzie będziemy promować etyczną i godnościową narrację o świecie
  • będziemy publikować pogłębione posty edukacyjne na instagramowym profilu akcja_dekolonizacja.

 

Partner opracowywanej publikacji:

Więcej informacji już wkrótce! Tymczasem…

Na profilu @akcja_dekolonizacja czekają już pierwsze posty, w których poruszamy nieoczywiste zagadnienia związane z turystyką. Czy kolonializm ma coś wspólnego z narracją turystyczną? Jak turystyka wpływa na prawa dziecka? Czym jest orientalizacja? Tematy jak te, i wiele innych, znajdą się właśnie na instagramie!






Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Connect for Global Change” realizowanego w Polsce przez Grupę Zagranica.

Scroll to Top