Akcja Dekolonizacja – jak historia świata wpływa na teraźniejszość to nasz projekt z zakresu edukacji globalnej, skierowany do nauczycieli i nauczycielek. Stanowi odpowiedź na dynamicznie zmieniające się realia na świecie, a jego celem jest wyposażenie nauczycieli w materiały do poszerzenia lekcji o nieoczywiste zagadnienia dot. współzależności globalnych i ich historycznych korzeni.

Poprzez krytyczne spojrzenie na narracje dot. dominacji i władzy, pragniemy przyczynić się do zwiększenia świadomości podobieństw doświadczeń historycznych (takich jak pańszczyzna i niewolnictwo, zabory a kolonizacja), jednocześnie przyczyniając się do kształtowania postaw solidarnościowych i lepszego rozumienia globalnych sieci powiązań w relacjach władzy.

  • Dlaczego ONZ nie był w stanie ustanowić wspólnej definicji terroryzmu?
  • Czy imperializm i niewolnictwo są reliktami przeszłości?
  • Co mieszkańcy Japonii zawdzięczają bratu Józefa Piłsudzkiego i dlaczego został upamietniony w mandze i anime?
  • Jak dzisiejsi rdzenni Amerykanie postrzegają Krzysztofa Kolumba?
  • Dlaczego niektóre kraje muszą płacić byłym kolonizatorom?
  • Czy mieszkańcy rdzenni mogą być nowocześni?
  • Czemu słowo „Ameryka” wzbudza kontrowersje? 

Projekt umożliwia także lepsze poznanie zasad edukacji globalnej i sposobów wplatania jej w codzienną pracę nauczycielską. 

 

W ramach Projektu powstały materiały dydaktyczne w postaci kompletu 90 kart edukacyjnych „Globalne Fiszki” (link do pobrania TUTAJ) poruszających nieoczywiste zagadnienia współzależności globalnych, które mogą stanowić ciekawe dopełnienie lekcji, oparte o technikę nanolearningu, Zestaw podzielony jest na trzy kategorie tematyczne, a każda karta jest dedykowana odrębnemu zagadnieniu czy ciekawostce, prezentującej nieoczywiste informacje o świecie, a także pomysły na zaprezentowanie danego zagadnienia uczniom – są to m.in. fakty historyczne, zagadnienia społeczne, a także pytania do dyskusji, wiersze, cytaty, linki/kody QR do materiałów audiowizualnych, a nawet konfrontujące ze stereotypami o świecie memy.

Uzupełnienie tych materiałów będą stanowią 2 scenariusze lekcji:

  1. Współczesne niewolnictwo  (dostępny TUTAJ)- w tym wynikające z handlu ludźmi współczesne niewolnictwo w Polsce, niewolnictwo dzieci, a także niewolnictwo związane z nowymi technologiami.
  2. Pod obcym panowaniem (dostępny TUTAJ) – poruszający temat kolonizacji, okupacji, aneksji, zaborów, a także podobieństw i różnic między nimi.
Więcej na temat materiałów i edukacji globalnej można dowiedzieć się w nagraniu WEBINARU, który się odbył w ramach projektu. 
 

Materiały edukacyjne realizowane w ramach Projektu „Akcja Dekolonizacja” zostały zaprojektowane z uważnością na potrzeby nauczycieli neuroatypowych (w spektrum autyzmu i z wrażliwym układem neurologicznym). Zawierają stonowaną kolorystykę, przejrzysty tekst oraz podzielone są na sekcje. Font i rozmiar liter został dobrany tak, aby był przyjazny osobom z wadami wzroku.

Projekt skierowany w szczególności do nauczycielek i nauczycieli z miast poniżej 500 000 mieszkańców, uczących w klasach VII-VIII szkoły podstawowej bądź w szkołach ponadpodstawowych. 

 

Edukacja globalna na Instagramie? Właśnie tak!
Na profilu @akcja_dekolonizacja znajdziecie szereg materiałów, w tym 10 postów edukacyjnych realizowanych w ramach Projektu
poruszających nieoczywiste zagadnienia jak np. dekolonizacja muzeów, czy to, czy Europa Wschodnia jest wykreowanym konstruktem.


Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 
  • szkolenie stacjonarne 15.11.2024 w Kozienicach,
  • komplet 90 kart edukacyjnych „Globalne Fiszki”,
  • 2 scenariusze lekcji dla klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych
  • wsparcie merytoryczne przy prowadzeniu lekcji z zakresu edukacji globalnej w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2024
  • webinary wprowadzające
  • zaświadczenie o uczestnictwie w Projekcie.
 

Regulamin uczestnictwa w Projekcie dostępny jest TUTAJ. 

Scroll to Top