24 lipca, 2020

Ekspresówki (część zestawu „Narzędziownik świadomego nauczyciela”)

[Cała publikacja dostępna tutaj.]

„Ekspresówki” to propozycja ćwiczeń i innych aktywności z zakresu edukacji dla pokoju (edukacji wielokulturowej, antydyskryminacyjnej, antyprzemocowej).
Można je wykorzystywać w całości, jako materiał w czasie zajęć wychowawczych, jako uzupełnienie zajęć przedmiotowych, podczas wyjazdów klasowych w celu integracji klasy. Można komponować z nich nowe zajęcia lub wykorzystać fragmenty ćwiczeń do budowania dobrych relacji pomiędzy dziećmi, młodzieżą, jak również między nauczycielami i nauczycielkami a młodzieżą. Warto również rozważyć przygotowanie cyklu zajęć, które wzajemnie się uzupełnią, tworząc autorski projekt nauczyciela, dostosowany do konkretnej grupy uczniów i aktualnych potrzeb edukacyjno-wychowawczych.

Realizacja niektórych scenariuszy wymaga od nauczyciela głębszego przygotowania i znajomości podstawowych pojęć z zakresu wielokulturowości, antydyskryminacji, edukacji antyprzemocowej. Potrzebna jest uważność, znajomość klasy/grupy, gotowość do dyskusji na trudne tematy.

„Ekspresówki” są częścią szerszego zestawu „Narzędziownik świadomego nauczyciela” (całość do pobrania ze strony www.goandact.org).
„Narzędziownik świadomego nauczyciela” jest projektem realizowanym przez Fundację Go’n’Act i współfinansowanym przez Gminę Wrocław (www.wroclaw.pl).
Jeśli nie zaznaczono inaczej „ekspresówki” zostały opracowane przez Zespół Fundacji Go’n’Act i dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska; CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licences/by/3.0/ pl/). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Go’n’Act. Ekspresówki zaczerpnięte ze źródeł zewnętrznych są dostępne na zasadach określonych w źródle, z jakiego pochodzą.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!