PROJEKTY LOKALNE

Kolaz-lokalny(1)_green

 

Działania Fundacji Go’n’Act mają często charakter międzynarodowy, a nasza oferta edukacyjna obejmuje wiele miejscowości w całej Polsce. Jednak szczególne miejsce w naszym sercu zajmują projekty lokalne realizowane w gminie Siechnice (w województwie dolnośląskim), gdzie nasza fundacja ma swoją siedzibę.
Do tej pory zrealizowaliśmy następujące projekty lokalne:

 

  • Alejka dzieci

„Alejka dzieci” to lokalny projekt społeczny, którego głównymi pomysłodawcami i twórcami były dzieci z gminy Siechnice (z Żernik Wrocławskich, z Biestrzykowa, ze Smardzowa i z Iwin). W projekcie wzięło udział 30 dzieci w wieku 4 – 13 lat. Dzieci (z pomocą naszej fundacji i rodziców) zrobiły „alejkę dzieci” – ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną, wzdłuż której powstały zabawki i aranżacje zaprojektowane i wykonane przez dzieciaki. Ścieżka powstała na terenie zielonym koło Klubu Kuźnia w Żernikach Wrocławskich. Pełna dokumentacja fotograficzna z projektu znajduje się tutaj

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu „Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw”.

 

  • Lubię/Nie lubię, czyli dzieci mają głos

“Lubię/Nie lubię, czyli Dzieci mają głos” to projekt z zakresu edukacji obywatelskiej i edukacji artystycznej dla dzieci. Szesnaścioro dzieci z gminy Siechnice fotografowało (jednorazowymi aparatami analogowymi) swoją najbliższą okolicę, według klucza „Lubię/Nie lubię”. Następnie każdy z naszych uczestników stworzył kolaż, na którym przedstawiał, co w swoim otoczeniu mu się podoba, a co należałoby zmienić. Dzieci wspólnie omówiły swoje spostrzeżenia, a następnie spisały rekomendacje dla władz gminy: co można zrobić, żeby gmina była jeszcze bardziej przyjazna dzieciom. Dzieci spotkały się z Burmistrzem gminy Siechnice i rozmawiały o swoich spostrzeżeniach. Dyskusja była długa i bardzo ciekawa. Wiosną 2017 roku w ratuszu w Siechnicach można było oglądać wystawę prac dzieci i dowiedzieć się jak prezentuje się nasza gmina oczami dzieci. Burmistrz gminy Siechnice docenił pracę dzieci i w wyniku rozmów przeznaczył 100 tys. na remont placu zabaw w Żernikach Wrocławskich. Projekt zrealizowany został przez Fundację Go’n’Act przy wsparciu finansowym Fundacji Batorego (w ramach programu „Masz głos”) oraz został nagrodzony nagrodą „Super Samorząd” dla modelowego projektu współpracy organizacja pozarządowa – lokalne władze.

Pełna dokumentacja fotograficzna z projektu znajduje się tutaj

 

  • Wędrujące prawa dziecka

„Wędrujące prawa dziecka” to projekt upowszechniający wiedzę na temat praw dziecka. W projekt zaangażowanych zostało 20 dzieci w wieku 5 – 13 lat, które stworzyły mobilną wystawę, która jest bezpłatne udostępniania szkołom, bibliotekom i innych instytucjom na Dolnym Śląsku. Dzieci przygotowały obrazki ilustrujące poszczególne prawa dziecka. Obrazki zostały wydrukowane na trwałych roll-upach i zostały uzupełnione o informacje dotyczące poszczególnych praw. Wystawa zawiera również informacje o tym, co dziecko może zrobić, gdy czuje, że jego prawa (lub prawa koleżanek/kolegów) są łamane. Projekt jest objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.

Projekt został dofinansowany przez Gminę Siechnice oraz Tesco w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”.

 

  • Gorzka czekolada

Gorzka czekolada to projekt z zakresu edukacji globalnej, który został zrealizowany na terenie gmin Siechnice i Żórawina. W ramach projektu w klasach 4-6 wybranych szkół podstawowych odbyły się warsztaty na temat sprawiedliwego handlu, na którym młodzież wcielała się w role różnych osób pracujących przy produkcji czekolady i wspólnie debatowała nad tym, czy podział zysków ze sprzedaży czekolady jest sprawiedliwy. Dowidziała się również na czym polega certyfikacja produktów znakiem Fair Trade i dlaczego warto kupować certyfikowane produkty.

W ramach projektu powstał również film animowany „Sekret najlepszej czekolady” w całości wykonany przez dzieci w wiek 9 -13 lat z gminy Siechnice. Film można obejrzeć tutaj.

Projekt „Gorzka czekolada” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

  • Kultura wysoka od kuchni

„Kultura wysoka od kuchni” to cykl wycieczek dla dzieci (klasy 4-6 szkół podstawowych) z gminy Siechnice do wybranych instytucji kulturalnych we Wrocławiu. Wycieczki łączą w sobie dwa elementy: spektakl / koncert / wystawę + poznawania funkcjonowanie danej placówki za kulisami. Dzieci zwiedzają zaplecze danej instytucji kultury, mogą porozmawiać z pracownikami, zaglądają do garderoby, do budki suflera, do rekwizytorni. Wycieczki są bezpłatne dla uczestników.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

 

  • Wymiana międzykulturowa Polska-Nepal

W ramach projektu około 50 dzieci z gminy Siechnice i około 50 dzieci z domów dziecka w Nepalu dowiedziały się nawzajem o swoich krajach i wymieniły się ręcznie robionymi upominkami. Dzieci z Polski przygotowały ręcznie robione metodą decoupage zakładki do książek z Polskimi motywami folklorystycznymi. Następnie Prezes fundacji z córeczkami podczas letnich wakacji w Nepalu odwiedziły nepalskie domy dziecka, gdzie opowiadały dzieciakom o Polsce i rozdały upominki od polskich rówieśników. Następnie młodzi Nepalczycy przygotowali obrazy z jakiem (narodowym zwierzęciem Nepalu), które trafiły do rąk dzieci z gminy Siechnice podczas spotkań podróżniczych dla dzieci o Nepalu, prowadzonych przez prezes Magdę i jej córeczki – Hanię i Asię.

 

  • Ekowalentynki

Ekowalentynki to ogólnopolska akcja ekologiczna organizowana co roku przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego,w której bierzemy udział. Projekt polega na zbiórce baterii i drobnych elektroodpadów między Dniem Świętego Walentego (14 lutego) a Dniem Ziemi (22 kwietnia). W zamian za baterie i elektrośmieci dzieci dostają pyszne słodycze w kształcie serduszek.

 

  • Warsztaty w lokalnych placówkach

Bardzo często gościmy z naszymi warsztatami dla dzieci i młodzieży (pełna oferta tutaj oraz tutaj) w lokalnych szkołach oraz w centrali i oddziałach Gminnego Centrum Kultury w Siechnicach.

Dziękujemy szczególnie Szkole Podstawowej w Żernikach Wrocławskich oraz Klubowi Kuźnia w Żernikach, którzy są naszymi stałymi partnerami i z którymi współpraca układa się fantastycznie. 

 

Kolaz-lokalny(2)_green