MATERIAŁY DODATKOWE

Zapraszamy do zapoznania się z wybrany efektami naszych projektów oraz do bezpłatnego pobrania/wypożyczenia materiałów edukacyjnych.

  • WYWIADY Z CUDZOZIEMKAMI I CUDZOZIEMCAMI, MIESZKAJĄCYMI WE WROCŁAWIU, PRZEPROWADZONE W RAMACH PROJEKTU: GRAMY! Międzykulturowe zabawy podwórkowe:

Malika Murzagali Kazachstan http://bit.ly/MalikaMurzagali
Shewan Ajmal, Afganistan http://bit.ly/ShewanAjmal
Laurenţiu Prisacariu, Rumunia http://bit.ly/LaurentiuPrisacariu
Ziad Abou Saleh Syria http://bit.ly/ZiadAbouSaleh
Harsha Fahad, Indie http://bit.ly/HarshaAndFahad
Umar Abdul-Nasser, , Irak http://bit.ly/UmarAbdulNasser
Edward Skubisz, Niderlandy http://bit.ly/EdwardSkubisz
Johanna Cruz, Ekwador http://bit.ly/JohannaCruz

W projekcie przeprowadziliśmy wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia, którzy Polskę wybrali na swój nowy dom. Pytaliśmy ich o to, jak wspominają swoje dzieciństwo, interesowały nas gry i zabawy, które pamiętają z najmłodszych lat. Rozmawialiśmy też o doświadczeniach migracyjnych i życiu we Wrocławiu.

W ramach projektu powstała również broszura, czyli zbiór najciekawszych gier i zabaw, o których opowiedzieli nam nasi rozmówcy. Wszyscy razem zapraszamy Was do międzykulturowej podwórkowej przygody!

 

  • FILMY PROMUJĄCE SPRAWIEDLIWY HANDEL

(więcej o projektach „Gorzka czekolada” oraz „Gorzka czekolada 2”, w ramach których powstały filmy, znajduje się tutaj).

 

  • WYSTAWA PROMUJĄCA PRAWA DZIECKA

Zachęcamy do bezpłatnego wypożyczania wystawy promującej prawa dziecka. Pomysłodawcami i autorami wystawy są dzieci, które wpadły na pomysł promowania praw dziecka w ten nietypowy sposób. Wystawa składa się z dziesięciu łatwych w montażu i demontażu, stabilnych roll-upów o wymiarach 85 x 210 cm, które po złożeniu można przewieźć najmniejszym nawet samochodem. Wystawę można umieścić na szkolnym korytarzu, w bibliotece, sali centrum kultury, holu urzędu. Kontakt w sprawie wypożyczenia wystawy: magdalena@goandact.org

Fotorelacja z projektowania wystawy przez dzieci do obejrzenia tutaj.

 

  • PROJEKTY Z ZAKRESU ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI

„Podróże a prawa dziecka” to edukacyjna kampania społeczna na temat etycznego podróżowania w kontekście kontaktów z dziećmi. Czy należy dawać pieniądze dzieciom spotkanym na ulicy w Kenii? Czy etyczne jest odwiedzanie domów dziecka w Kambodży? Jak reagować, gdy podejrzewamy wykorzystanie dziecka na rynku usług seksturystycznych w Tajlandii? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć na stronie projektu podrozeaprawadziecka.pl oraz na profilu facebook.com/podrozeaprawadziecka.

Projekt „Zanim pomożesz, czyli o odpowiedzialnym wolontariacie zagranicznym” w ramach którego uruchomiliśmy stronę informacyjną zanimpomozesz.pl oraz profil facebook.com/zanimpomozesz, na których można znaleźć informacje dotyczące mądrego pomagania w krajach globalnego Południa.

 

  • KALENDARZ DOBRYCH UCZYNKÓW

Zapraszamy do bezpłatnego pobrania wakacyjnego kalendarza dobrych uczynków dla dzieci 2018. Kalendarz można wykorzystać w domu, dołączyć do świadectw rozdawanych na koniec roku, wykorzystać na półkoloniach lub w dowolny inny sposób.

 

  • MATERIAŁY PRZYGOTOWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW WYMIANY MŁODZIEŻOWEJ W RAMACH PROJEKTU „INKLUZJA – PRAWO DO INNOŚCI”

W lipcu 2018 roku zorganizowaliśmy wymianę młodzieżową „Inkluzja – prawo do inności”.
Głównym celem projektu było rozpowszechnienie idei włączania osób niepełnosprawnych do aktywnego życia społecznego. Uczestnicy projektu, a jednocześnie jego inicjatorzy, chcieli bliżej przyjrzeć się tematowi niepełnosprawności oraz przełamać tabu, które często się pojawia. Młodzież próbowała poznać perspektywę osób z niepełnosprawnościami, by zrozumieć trudności, z jakimi muszą się mierzyć w życiu codziennym.

Przez 7 dni uczestnicy z Polski, Gruzji, Ukrainy oraz Hiszpanii pracowali nad sposobami włączania do aktywnego życia społecznego osób z niepełnosprawnościami. Efektem ich pracy były multimedialne przewodniki, odnoszące się do tematu niepełnosprawności.

„Chcielibyśmy, aby nasze rodziny, przyjaciele i koledzy z klasy stali się bardziej świadomi potrzeb osób niepełnosprawnych i by razem z nami próbowali walczyć ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności. W trakcie wymiany zastanawialiśmy się, jakie działania powinniśmy i możemy podjąć, aby tworzyć bardziej otwarte społeczeństwo, by pomóc osobom z niepełnosprawnościami aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Naszym zdaniem szczególnie młodzi ludzie powinni dowiedzieć się, czym jest różnorodność. Nie uważamy  niepełnosprawności za problem, ale za wyzwanie dla społeczeństwa”.

Uczestniczki i uczestnicy projektu „Inkluzja – prawo do inności”

Materiały, które powstały w ramach projektu, można znaleźć tutaj.

Projekt był realizowany w ramach programu Erasmus +