EDUKACJA GLOBALNA

Kolaż_globalna_green

 

Organizujemy warsztaty oraz inne ciekawe inicjatywy z zakresu edukacji globalnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych (pełna oferta warsztatowa znajduje się tutaj).

Edukacja globalna to pokazywanie zależności jakie istnieją między ludźmi i zjawiskami na całym świecie. Uczymy jak nasze, jednostkowe, codzienne decyzje mogą wpływać na zjawiska występujące w zupełnie innej części świata (środowisko, prawa człowieka, gospodarkę).

W ramach edukacji globalnej prowadzimy kampanię informacyjno-edukacyjną na temat etycznego wolontariatu zagranicznego „Zanim pomożesz” (więcej informacji na zanimpomozesz.pl oraz facebook.com/zanimpomozesz).

Tworzymy również z dziećmi i młodzieżą filmy, w których ilustrujemy zagadnienia związane z etycznymi wyborami konsumpcyjnymi. W ramach cyklu powstał pierwszy film pod tytułem „Sekret najlepszej czekolady”, z którego można się dowiedzieć co to jest sprawiedliwy handel i dlaczego należy kupować produkty certyfikowane znakiem „Fair Trade”.

 

 

Oferujemy ponadto szeroki wachlarz warsztatów, na których poruszamy między innymi takie tematy jak:

  • Etyczne zakupy (warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dostosowane do grupy wiekowej)

Pokazujemy co stoi za naszymi codziennymi zakupami i czym kierować się podejmując decyzje w sklepie, aby mieć pewność, że nie przyczyniamy się do czyjejś krzywdy. Analizujemy symbole na opakowaniach i uczymy się ich znaczenia. Robimy retrospektywę wybranego zakupionego przedmiotu analizując jego pochodzenie.

  • Szkoły na świecie (warsztaty dla dzieci)

Rozmawiamy z dziećmi o tym, dlaczego w niektórych częściach świata szkoła jest największym marzeniem. Pokazujemy jak wyglądają szkoły w różnych częściach świata i jaki jest wpływ edukacji na życie ucznia w różnych krajach. Wyobrażamy sobie szkołę idealną.

  • Odpowiedzialny wolontariat zagraniczny (szkolenia dla młodzieży i dorosłych)

Zastanawiamy się, czy każdy wolontariat zagraniczny niesie faktyczną korzyść beneficjentom. Uczymy, że nieświadomie wolontariusz może przyczynić się do pogłębiania patologicznych zjawisk (jak biznes sierocy czy torturowanie zwierząt). Pokazujemy, w jaki sposób zaangażować się w wolontariat w krajach globalnego Południa w sposób odpowiedzialny i etyczny.

  • Etyczna turystyka (szkolenia dla młodzieży i dorosłych)

Omawiamy wpływ wojaży zagranicznych na sytuację lokalnych społeczności, środowiska naturalnego i rozwoju gospodarczego. Próbujemy odpowiedzieć na pytania kiedy robienie zdjęć jest niewłaściwe, czy podróż “za dolara” jest moralna i co nami kieruje podczas dokonywania wakacyjnych decyzji.

  • Gorzka czekolada (warsztaty dla dzieci i młodzieży dostosowane do grupy wiekowej; w ramach warsztatów organizujemy grę symultaniczną)

Wspólnie z dziećmi/młodzieżą snujemy rozważania na temat czekolady. Skąd pochodzi? Kto ją wytwarza, kto transportuje, kto sprzedaje, kto je? Ile kosztuje i jaki procent z zysków otrzymują ludzie zaangażowani w powstanie tabliczki czekolady? Czy ten podział jest sprawiedliwy? Co oznacza znaczek „fair trade” na czekoladzie? Jak jest idea sprawiedliwego handlu? Czy każdy z nas może odpowiednimi decyzjami konsumpcyjnymi wpływać na losy ludzi na innych kontynentach?

 

Kolaż_globalna(2)_green