EDUKACJA GLOBALNA

Kolaż_globalna_green

 

Edukacja globalna to pokazywanie zależności jakie istnieją między ludźmi i zjawiskami na całym świecie. Uczymy jak nasze jednostkowe, codzienne decyzje, mogą wpływać na zjawiska występujące w zupełnie innej części świata (środowisko, prawa człowieka, gospodarkę).

W ramach edukacji globalnej zrealizowaliśmy następujące projekty:

1) Kilkaset godzin warsztatów dla dzieci i młodzieży, na których poruszamy takie tematy jak:

  • etyczne zakupy,
  • odpowiedzialna moda,
  • sprawiedliwy handel,
  • etyczna turystyka

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą warsztatową, która znajduje się tutaj.

2) Trzy animacje na temat sprawiedliwego handlu pokazujące, jak nasze codzienne wybory konsumpcyjne (na przykładzie zakupu czekolady, herbaty i kawy) wpływają na sytuację ludzi w wybranych krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Animacje można obejrzeć tutaj. Animacje powstały w ramach projektu „Gorzka czekolada” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz „Gorzka czekolada 2” sfinansowanego ze środków Fundacji BZWBK Santander Bank.

3) „Podróże a prawa dziecka” to edukacyjna kampania społeczna na temat etycznego podróżowania w kontekście kontaktów z dziećmi. Czy należy dawać pieniądze dzieciom spotkanym na ulicy w Kenii? Czy etyczne jest odwiedzanie domów dziecka w Kambodży? Jak reagować, gdy podejrzewamy wykorzystanie dziecka na rynku usług seksturystycznych w Tajlandii? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć na stronie projektu podrozeaprawadziecka.pl oraz na profilu facebook.com/podrozeaprawadziecka.

4) Trzy edycje projektu „Zanim pomożesz, czyli o odpowiedzialnym wolontariacie zagranicznym” w ramach której przeprowadziliśmy warsztaty dla ponad 2000 młodych ludzi na temat etycznego wolontariatu zagranicznego. Uruchomiliśmy również stronę informacyjną zanimpomozesz.pl oraz profil facebook.com/zanimpomozesz, na których można znaleźć informacje dotyczące mądrego pomagania w krajach globalnego Południa. Projekt „Zanim pomożesz” był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

5) Projekt „Odpowiedzialny obywatel, odpowiedzialna konsumpcja”,w ramach którego wraz z młodzieżą ze starszych klas szkół podstawowych w interaktywny sposób odkrywaliśmy, co stoi za przemysłem odzieżowym i jak nasze codzienne decyzje podczas kupowania ubrań wpływają na losy ludzi po drugiej części globu (np. praca dzieci w Bangladeszu; łamanie praw człowieka w Chinach). Zapraszamy do obejrzenia fotodokumentacji z warsztatów.
Projekt został sfinansowany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

6) Współpraca z Uniwersytetem Dzieci. Od roku 2018 prowadzimy dla studentów w wieku 14-16 lat zajęcia z edukacji globalnej. Z młodymi odkrywcami badamy kwestię migracji (na podstawie wywiadów dot. doświadczeń migracyjnych z wybranymi mieszkańcami Wrocławia należącymi do kultur mniejszościowych w Polsce) oraz etycznych zakupów odzieżowych i ich wpływu na stopę życiową mieszkańców globalnego Południa.

 

Kolaż_globalna(2)_green