EDUKACJA EKOLOGICZNA

 

kolaz-edueko(1)_green

 

 

Edukacja ekologiczna jest dla nas niezwykle ważnym kierunkiem działań (pełna oferta edukacyjna znajduje się tutaj).

Z naszymi działaniami proekologicznymi docieramy do dzieci i młodzieży w różnym wieku: od przedszkolaków po uczniów liceów.

Edukację ekologiczną prowadzimy stosując bardzo zróżnicowane metody pracy: warsztaty, prezentacje, spotkania z ekspertami, prace manualne, zajęcia terenowe, wycieczki. Pracujemy z grupami szkolnymi i przedszkolnymi oraz organizujemy zajęcia otwarte, na które zapisać się może każdy, kto ma ochotę zgłębiać tajniki ekologii.

W ramach edukacji ekologicznej zrealizowaliśmy następujące projekty:

1) Kilkadziesiąt godzin warsztatów dla dzieci i młodzieży, na których poruszamy takie tematy jak:

  • zaśmiecanie i zanieczyszczanie środowiska oraz sposoby zapobiegania tym procesom,
  • recycling i upcycling (kreatywno-manualne zajęcia dla dzieci),
  • mądre pomaganie o dzikim zwierzętom,
  • oszczędzanie wody i prądu.

2) „Ekotarnogaj” to projekt z zakresu edukacji ekologicznej skierowany do dzieci i młodzieży z wrocławskiego osiedla Tarnogaj. Z młodszymi klasami lokalnej szkoły podstawowej przeprowadzaliśmy eksperymenty ekologiczne, podczas których uczniowie dowiadują się jaki wpływ na środowisko mają różne rodzaje zanieczyszczeń oraz jak im zapobiegać. Klasy starsze zabraliśmy na wycieczki do Zakładu Gospodarowania Odpadami Gać sp. z o.o., gdzie mogli zobaczyć, dlaczego należy segregować śmieci i jak to prawidłowo robić. Projekt został sfinansowany przez Fortum Polska / Tu żyję, tu oddycham. Fotorelacja z projektu znajduje się tutaj.

3) „Alejka dzieci” to lokalny projekt społeczny, którego głównymi pomysłodawcami i twórcami było trzydzieścioro dzieci z gminy Siechnice. Dzieci (z pomocą naszej fundacji i rodziców) zrobiły ekologiczną „alejkę dzieci” – ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną, wzdłuż której powstały zabawki i aranżacje zaprojektowane i wykonane przez dzieciaki. Ścieżka powstała na terenie zielonym koło Klubu Kuźnia w Żernikach Wrocławskich. Fotorelacja z powstawania alejki do zobaczenia tutaj. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu „Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw”.

4) Ekologiczne półkolonie – na zaproszenie Stowarzyszenia Koliber Siechnice prowadziliśmy zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej w ramach półkolonii dla dzieci z gminy Siechnice. Eksperymentowaliśmy z dziećmi próbując zrozumieć wpływ działalności człowieka na przyrodę oraz odkrywając sposoby dbania o naturę.

5) EkoWalentynki to projekt realizowany we współpracy z Mondo Dominik Dobrowolski. W okolicach dnia Świętego Walentego organizujemy zbiórkę baterii i elektroodpadów. W zamian za przyłączenie się do zbiorki dzieci i młodzież otrzymują słodycze w kształcie serca.

 

kolaz-edueko(2)_green